Jak odczytywać składy szamponów

Jak odczytywać składy szamponów? 

Składy szamponów są często zapisywane w formie skróconej i mogą wydawać się trudne do zrozumienia. Oto kilka kroków, które pomogą Ci odczytywać składy szamponów:

  • Zwróć uwagę na pierwsze kilka składników: Składniki wymienione na początku składu są najważniejsze i stanowią największą część produktu.
  • Sprawdź, czy składniki są naturalne czy chemiczne: Producenci często używają składników naturalnych, takich jak olejki eteryczne i ekstrakty roślinne, jak i składników chemicznych, takich jak surfaktanty i środki pianotwórcze.
  • Zwróć uwagę na składniki, które są ważne dla Ciebie: Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, szukaj szamponów bez sulfatów i silikonów. Jeśli masz suchą skórę głowy, szukaj szamponów zawierających składniki nawilżające, takie jak gliceryna i pantenol.
  • Sprawdź, czy producent podaje pełne nazwy chemiczne składników: Czasami producenci używają skrótów lub kodów, aby ukryć pełne nazwy chemiczne składników. Możesz sprawdzić pełne nazwy chemiczne składników na stronach internetowych, takich jak CosmeticsInfo.org.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby czytać składy szamponów i zwracać uwagę na składniki, które są ważne dla Ciebie i Twojego typu skóry głowy.

? Ciekawa informacja z punktu widzenia producenta szamponów do włosów - produkcja szamponów jest prostsza w porównaniu do produkcji kremów. 

Na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę w składzie INCI szamponu?

Oto kilka składników, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas czytania składów szamponów:

  • Sulfaty: Sulfaty są często używane jako środki pianotwórcze w szamponach, ale mogą wysuszać skórę głowy i włosy. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, szukaj szamponów bez sulfatów.
  • Silikony: Silikony są używane, aby nadać włosom połysk i gładkość, ale mogą też powodować zapychanie porów i utrudniać wchłanianie innych składników.
  • Alkohol: Alkohol może wysuszać skórę głowy i włosy, więc lepiej unikać szamponów zawierających duże ilości alkoholu.
  • Oleje i ekstrakty roślinne: Oleje i ekstrakty roślinne, takie jak olejek arganowy, olejek jojoba i ekstrakt z aloesu, są często używane w szamponach jako składniki nawilżające.
  • Witaminy i minerały: Witaminy i minerały, takie jak witamina B5 (pantenol) i witamina E, są często używane w szamponach jako składniki odżywcze dla włosów.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby zwrócić uwagę na te i inne składniki, aby upewnić się, że wybierasz szampon, który jest odpowiedni dla Twoich potrzeb i typu skóry głowy.

Skład szamponów oparty jest na składnikach oczyszczających - surfaktantów, które się pienią. Teoretycznie prosta mieszanka środka czynnego i wody wystarczyłaby, aby umyć włosy i pozbyć się występujących na nich  zanieczyszczeń. Jednak wśród składników, które są dodawane do szamponów, w celu osiągnięcia jego lepszych właściwości znajdują się m.in.:

? Surfaktanty to związki powierzchniowo czynne mające zdolność do mieszania fazy olejowej z faza wodną. Efektem ich działania jest oczyszczanie skóry głowy w wodnym środowisku. W oparciu o właściwości oczyszczające i pieniące związki powierzchniowo czynne dzielą się na pierwszorzędowe i drugorzędowe (czasami nazywane podstawowymi i wtórnymi). Pierwszorzędowe związki powierzchniowo czynne to kluczowe składniki w szamponach odpowiedzialne za tworzenie piany i oczyszczanie z cząstek brudu. Słabo pieniące się surfaktanty, takie jak na przykład kokoamidopropylobetaina lub sulfobursztynian są stosowane w celu zmniejszenia podrażnień (np. pieczenia oczu). Ponadto, niektóre surfaktanty (np. betainy) mają również wpływ na związki kondycjonujące. Tak więc mieszanina pierwszorzędowych i drugorzędowych związków powierzchniowo czynnych z wodą jest podstawą każdego szamponu.

? Zagęszczacze, które nadają odpowiednia konsystencję. Istnieje kilka sposobów, aby zagęścić szampon. Głównymi zagęszczaczami są są sole (chlorek sodu) zwiększające lepkość oraz gumy. Guma ksantanowa, guma celulozowa i guma Guar. Gumy mogą również być wykorzystywane jako stabilizatory piany i związki zawieszające inne nierozpuszczalne cząstki, takie jak pigmenty czy pirytonian cynku (składnik przeciwłupieżowy). 

? Związki kondycjonujące. Większość szamponów zawiera składniki kondycjonujące. Konsumenci oczekują, że ich włosy będą gładkie i miłe w dotyku po umyciu. Najczęstszymi stosowanymi środami kondycjonującymi są czwartorzędowe środki powierzchniowo czynne, które posiadają ładunek dodatni, co neutralizuje statyczną energię elektryczną . Związki te posiadają w swojej budowie grupy tłuszczowe, które są odpowiedzialne za ułatwianie rozczesywania mokrych włosów i połysk.

? Stabilizatory piany ? większość ludzi myśli, że jeżeli podczas mycia włosów tworzy się mała ilość piany to ich włosy będą słabo oczyszczone. To nie prawda. Mimo tego, że nie jest to prawdą, i tak konsumenci lubią jak wytwarza się jej dużo. Wśród najczęściej stosowanych stabilizatorów piany i spieniaczy wyróżnia się: gumy (np. guar lub ksantanowa), sarkozyniany i mleczany.

? Konserwanty. Bez konserwantów szampon nadawałby się do użycia tylko przez kilka dni. Głównie wykorzystywane są alkohol benzylowy oraz pochodne mocznika.

Związki nadające perłowy kolor szamponu ? perłowy wygląd szamponu jest uważany przez większość konsumentów jako „bogatszy” w składniki. Najczęściej stosowanymi składnikami są  stearynian glikolu i distearynian glikolu.

Związki zapachowe, substancje barwiące, składniki aktywne – pomimo, że pigmenty i związki zapachowe nie są niezbędnymi składnikami, aby otrzymać szampon o dobrych właściwościach, dodaje się je w celu przyjemniejszego stosowania. Natomiast składniki aktywne, takie jak witaminy lub wyciągi z roślin poprawiają właściwości szamponów.

Na rynku pojawia się coraz więcej szamponów o różnorodnym zastosowaniu. Jedne mają zwiększyć objętość włosów, a inne nawilżać. Nie pamiętamy przy tym, że preparat należy dobrać do konkretnych potrzeb skóry głowy. Pomimo kolorowych opakowań i reklam obiecujących włosy idealne każdego dnia, często skład tych produktów pozostawia wiele do życzenia.

Podstawowym błędem jest dobieranie szamponu tylko do typu naszych włosów, zapominając o skórze, a przecież głównym zadaniem tego kosmetyku jest oczyszczenie jej ze złuszczonego naskórka czy pozostałości innych produktów. Dlatego działanie szamponu musimy dostosować właśnie do stanu i potrzeb skóry głowy, starając się nie zaburzać warstwy lipidowej – naruszenie lipidów skutkuje bowiem wysuszaniem, szorstkością i podrażnieniami skóry.

Fundamentalnymi składnikami każdego szamponu są detergenty, które decydują o sile myjącej produktu. Dzięki nim szampon może być łagodny, o średniej mocy lub silny. Intensywność ich działania wynika z możliwości substancji do usunięcia niechcianych zanieczyszczeń z włosów i skóry głowy. Silne detergenty, inaczej anionowe, są najskuteczniejsze, ale też najczęściej powodują uczulenia i podrażnienia. Jeżeli szampon wywołuje u nas swędzenie, wysuszenie lub łupież, warto przyjrzeć się, czy nie zawiera właśnie tych substancji myjących. W przypadku skóry wrażliwej należy chociaż raz na 2-3 tygodnie zastosować go w celu usunięcia niedomytych pozostałości zanieczyszczeń. Jego użycie poleca się, zwłaszcza gdy włosy są mocno zabrudzone lub nadbudowane kosmetykami stylizującymi. Ponadto silne detergenty ułatwiają wnikanie odżywczych składników z odżywek oraz nadają fryzurze lekkości i objętości.

Poznaj kosmetyki trychologiczne Monrin

Zapoznaj się z suplementami Medilage anti age i Medilage cheveux femme

Popularne zabiegi:

Mezoterapia | Elektrokoagulacja | Oczyszczanie twarzy | Usuwanie brodawek | Powiększanie ust | Kwas hialuronowy | Regulacja brwi | Depilacja laserowa Zamykanie naczynek | Osocze bogatopłytkowe | Peeling chemiczny | Infuzja tlenowa | Oksybrazja | Mezoterapia mikroigłowa | Stylizacja brwi | Botox | Mezoterapia bezigłowa | Karboksyterapia | Oczyszczanie manualne skóry