Zabiegi na przebarwienia skóry twarzy

przebarwienia skóry

Zabiegi na przebarwienia skóry twarzy

Przebarwienia skóry są jednym z głównych objawów starzenia się skóry ale często obserwuje się ich pojawienie u młodych osób. Przebarwienia to również problem estetyczny. Najczęściej do gabinetów kosmetycznych przychodzą osoby które chcą zredukować i pozbyć się przebarwień posłonecznych. Redukcja przebarwień może być wykonana przez lekarza, kosmetologa ale też można z powodzeniem wykonać zabieg w domu. Na początek jednak warto dowiedzieć się czym są przebarwienia. W tym wpisie postaramy się przedstawić metody i ich skuteczność oraz zaproponować sprawdzone produkty ale zanim przejdziemy do redukcji przebarwień warto dowiedzieć się czym one są i jak powstają.

Czym są przebarwienia skóry

Przebarwieniami nazywamy zmiany zabarwienia skóry. Różnią się od reszty skóry zabarwieniem – są od niej lekko bądź wyraźnie ciemniejsze. Mogą być zlokalizowane na dużej powierzchni twarzy (często porównuje się je do rozlanego kakao) albo punktowe, umiejscowione np. na skroniach.

Przebarwienia te z którymi najczęściej przychodzą kobiety do gabinetów kosmetycznych powstają po nadmiernej ekspozycji słonecznej. Ponieważ ich występowanie zależy od słońca nic dziwnego, że pojawiają się na twarzy, dekolcie i dłoniach. Przebarwienia mogą powstawać również na skutek zmian hormonalnych w organizmie, które zachodzą podczas ciąży, menopauzy czy stosowanie doustnej antykoncepcji.

Do najczęstszych zabiegów które, pomagają pozbyć się przebarwień zaliczamy lasery i peelingi i tu od razu chcieliśmy podkreślić, że bardzo dużo zależy od naszej pielęgnacji domowej. Redukcja przebarwień to również używanie kremów czy mgiełek z dużymi filtrami przeciwsłonecznymi. Istotna jest całoroczna ochrona skóry przed promieniami UV ponieważ właśnie ono sprzyja powstawaniu przebarwień.

Zagłębimy się za chwilę w specjalistyczne słownictwo jak melanina czy melanocyty, ale bez obaw, wszystko postaramy się wyjaśnić. Jeżeli nie jesteś ciekaw możesz przeskoczyć ten akapit. A więc przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny ( melanina to nasz naturalny pigment, który jest w naszej skórze ). Pigment ( melanina ) skóry produkują melanocyty. Melanocyty to komórki, które posiadają długie wypustki, przez które łączą się z komórkami naskórka zwanymi keratynocytami. Keratynocyty przekazują im pigment zwany melanosomem. Od ilości i aktywności melanocytów zależy odcień naszej skóry, który jest uwarunkowany genetycznie. Produkcja barwnika w naszej skórze nazwana została melanogenezą. W dużym stopniu na produkcję barwnika ma promieniowanie UV zaliczane do czynników zewnętrznych i aktywność hormonów. I to są właśnie dwa główne powody powstawania zmian pigmentacyjnych na skórze.

Według informacji zawartych na w artykule https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/232948 Kobiety bardziej niż mężczyźni są narażone na przebarwienia skóry z powodu zmienności hormonalnej podczas życia. Przebarwienia występują u 30% kobiet po 30. roku życia oraz u ok. 90% po 50. roku życia. 

Przebarwienia skóry - rodzaje

  • Melasma (ostuda) Melasma to jedno z najpoważniejszych przebarwień skóry za które odpowiedzialne są hormony, słońce i geny. Przybiera formę rozlanych, brązowych plam. Przebarwienia tego typu dają o sobie znać podczas ciąży czy przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Melasma może być wywołana chorobami autoimmunologicznymi takimi jak tarczyca. Również o czym wcześniej wspomnieliśmy, stosowaniem preparatów hormonalnych czy leków i suplementów światłouczulających. Najczęściej występuje na czole, policzkach, wokół ust. 
  • Piegi przybierają postać niewielkich, brunatnych, jasnobrązowych lub czerwonawych plam. Pojawiają się głównie na policzkach, nosie, czole, ramionach i barkach. Podczas przebywania długo na słońcu piegi nasilają się, ponieważ promienie słoneczne pobudzają melanocyty do pracy. Piegi stają się ciemniejsze i bardziej odcinają się od koloru skóry. Zimą są natomiast mniej widoczne. Piegi mają podłoże genetyczne, dziedziczy się je po rodzicach. Piegi mogą zniknąć samoistnie lub przybierać na sile. Na piegi na skórze najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, zwłaszcza jeśli mają rude włosy i zielone oczy.
  • Plamy starcze / soczewicowate nazywane też plamami wątrobowymi, to rezultat wieloletniego działania słońca na skórę. To problem, który dotyka głównie osoby po 50. roku życia i wynika z zaburzeń w pracy melanocytów czyli komórek pigmentacyjnych skóry. Ze względu na to, że plamy starcze powstają w głębokich warstwach skóry, są bardzo trudne do usunięcia. Mogą przybierać różne kolory – od jasnobrązowego do nawet czarnego. Wraz z upływem czasu na skórze mogą pojawiać się nowe zmiany, a starsze plamy mogą zwiększać swoją objętość. Z plamami starczymi możemy mieć do czynienia zarówno na twarzy, jak i skórze całego ciała – dłoniach, dekolcie, ramionach, szyi, plecach, a nawet stopach.
  • Przebarwienia wtórne – są efektem działania na skórę czynników zewnętrznych (np. środków fototoksycznych) częstym typem przebarwień tego typu są ślady pozapalne po przebytym trądziku.

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień

  • Starzenie się skóry. Ciemne plamy mogą też pojawiać się wraz z wiekiem, zwłaszcza gdy skóra wielokrotnie była wystawiana na słońce
  • Zaburzenia hormonalne. Przebarwienia u kobiet związane są czasem z aktywnością hormonów. Najczęściej pojawiają się u kobiet w okresie ciąży. Odpowiedzialne są za nie hormony estrogen i progesteron oraz jednocześnie ekspozycja na promienie UV.  Z tego powodu żółtobrunatne plamy dotyczą głównie obszarów często wystawianych na słońce. Zdarza się, że przebarwienia ustępują w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu dziecka. Bardzo dużym problemem jest jednak nawrotowość przebarwień na twarzy – szczególnie u osób z ciemniejszą skórą twarzy. Przebarwienia tego typu nie dotyczą jednak wyłącznie kobiet w ciąży. Takie same zmiany mogą pojawić się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, w chorobach endokrynologicznych, w tym chorobach tarczycy. 
  • Stosowanie kosmetyków, leków, ziół zawierających środki fotouczulających. Retinol, dziurawiec to niektóre przykłady produktów i związków, które w zetknięciu z promieniami UV powodują podrażnienie skóry i powstawanie przebarwień.
  • Promieniowanie UV To właśnie promieniowanie UV jest odpowiedzialne za pojawianie się przebarwień lub lub ich nasilenia. Ekspozycja na słońce sprawia, że przebarwienia mogą znowu się pojawić, dlatego nie powinno się wystawiać skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony. Ochrona przeciwsłoneczna chroni przed ponownym pojawieniem się plam. Słońce działa niekorzystnie na skórę nie tylko podczas opalania latem. Promieniowanie słoneczne może opalać również przez chmury. Spacery w słoneczne dni powinny być poprzedzone zastosowaniem kremu z filtrem lub zabraniem ze sobą nakrycia głowy. Przypominamy jeszcze raz żeby nie korzystać z solarium.
  • Stany zapalne skóry, takie jak reakcje alergiczne, infekcje, atopowe zapalenie skóry. Szczególnym rodzajem zmian pigmentacyjnych są przebarwienia po trądziku, które pojawiają się najczęściej w wyniku zbyt późno podjętego leczenia czy nieodpowiednio przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Częstym błędem popełnianym przez osoby, które zmagają się z trądzikiem,  jest samodzielne usuwanie wykwitów, co zwiększa ryzyko powstawania trudno gojących się ran. Z tego powodu u przy trądziku najczęściej można mówić o przebarwieniach pozapalnych.
  • Urazy skóry. Przebarwienia mogą powstać np. w miejscu oparzenia czy na skutek zadrapania. Szczególnie uwrażliwiona na działanie słońca jest skóra poddawana laseroterapii, dlatego wykonując zabiegi depilacji laserowej przez co najmniej 6 tygodni trzeba skórę chronić przed słońcem kremem z jak najwyższym filtrem. 
  • Różne choroby ogólnoustrojowe – takie jak choroby wątroby, niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy niedoczynność nadnerczy.

Jak usunąć przebarwienia skóry

Jak wspomnieliśmy wcześniej przebarwienia na twarzy są jednym z częstszych problemów estetycznych, z którymi kobiety przychodzą do gabinetów kosmetycznych i rezerwują wizyty w gabinetach lekarskich. Prawdziwym problemem są brązowe przebarwienia, które bardzo często wymagają zastosowania specjalistycznych zabiegów. Warto wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje przebarwień na twarzy można usunąć w całości, ale nawet jeśli uda się je trochę rozjaśnić wpłynie to na poprawę wyglądu i na pewno poprawi samopoczucie.

W zależności od rodzaju zmian oraz głębokości, na jakiej są zlokalizowane, przebarwienia można usunąć samemu po wcześniejszej konsultacji i dobraniu kosmetyków lub profesjonalnymi metodami, np. laserem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty i uchronić się przed nawrotem zmian pigmentacyjnych, przed podjęciem jakichkolwiek działań warto udać się do specjalisty. Zalecamy wyszukiwanie wykwalifikowanych kosmetologów oraz lekarzy. Warto udać się do kilku specjalistów jeżeli nie mamy możliwości sprawdzić ich wiarygodności. Warto czytać opinie na Google i portalach rezerwacji wizyt takich jak np. Booksy. Specjalista dokona diagnozy stanu skóry i dobierze metodę leczenia. Możemy też liczyć na informacje dotyczące codziennej pielęgnacji. 

Peelingi  to jedna z najbardziej powszechnych metod usuwania przebarwień na twarzy, którą wykonuje się w gabinetach. Do złuszczania przebarwień najczęściej wykorzystuje się mieszanki kwasów złuszczających ze składnikami wybielającymi. W zależności od rodzaju skóry, głębokości przebarwień oraz innych indywidualnych czynników. Przebarwienia na twarzy można usunąć za pomocą krioterapii, czyli mrożenia ciekłym azotem. Melanocyty, które charakteryzuje wrażliwość na niskie temperatury, rozpadają się pod wpływem zimna, przywracając skórze jednolity kolor.
Do leczenia przebarwień na twarzy wykorzystuje się też mezoterapię, która pozwala zwiększyć wchłanialność substancji leczniczych czy kosmetyków wybielających. Samodzielnie rzadko przynosi zadowalające efekty, dlatego najczęściej stosuje się ją w połączeniu z innymi sposobami. Wysoką skuteczność w usuwaniu przebarwień mają lasery. Energia emitowana przez laser rozbija obecny w skórze nagromadzony barwnik, który następnie jest usuwany w procesach złuszczania naskórka. Laser ma tę przewagę nad innymi metodami, że koncentruje impulsy w samym barwniku, nie uszkadzając zdrowych tkanek wokół. 

Choć można dziś skutecznie rozjaśnić przebarwienia skóry powyższymi metodami, to domowa pielęgnacja decyduje o pełnym sukcesie. To, czy efekt się utrzyma, zależy od codziennych nawyków pielęgnacyjnych. Leczenie przebarwień na twarzy jest procesem długotrwałym. Nie wystarcza jeden krem czy zabieg, aby je usunąć. Kluczowa jest więc ochrona przed słońcem i stosowanie sprawdzonych kremów na przebarwienia. Pewno zastanawiasz się jaki krem na przebarwienia będzie dobry to pozbycia się przebarwień. Odpowiedź już w następnym paragrafie.

Na rynku polskim na przebarwienia skóry dostępne są produkty Me Line z Innoaesthetics Laboratories.

kremy na przebarwienia

Są to profesjonalne kosmetyki, które leczą problemy z pigmentacją skóry w bezpieczny i skuteczny sposób. Kremy na przebarwienia Me Line to kombinacja składników aktywnych, które działają na pre syntezę melaniny, a także na bezpośrednią aktywność (syntezę) i post syntezę tyrozynazy, kontrolując różne zaangażowane etapy w odkładaniu się melaniny na tkankach i budowie zabarwionej plamy. Protokół leczenia obejmuje dwa produkty do pielęgnacji domowej, które działają w synergii i uzupełniają profesjonalne leczenie stosowane przez specjalistę. Te dwa produkty pomogą kontrolować aktywność melaniny i produkcję enzymu tyrozynazy. Są niezbędne do dokończenia kuracji, ponieważ zwiększają jej skuteczność i przedłużają jej działanie.