Botox - Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa -  wyjaśnienie i zastosowanie

Toksyna botulinowa, to naturalna substancja produkowana przez bakterie beztlenowe. Składają się na nią różne białka, które są wrażliwe na wysoką temperaturę. W medycynie znana jest jako Botox i znalazła zastosowanie w dziedzinach takich jak medycyna estetyczna, neurologia, okulistyka i ortopedia. W medycynie estetycznej, Botox wykorzystuje się, aby niwelować zmarszczki mimiczne wynikające z nadmiernej aktywności mięśni, co prowadzi do osiągnięcia efektów kosmetycznych.

Wskazania do zastosowania Botoxu / Botoksu

Botox znajduje zastosowanie w wielu obszarach, w tym w redukcji zmarszczek na czole, wokół oczu, wokół ust, na szyi i dekolcie. Ponadto stosowany jest w leczeniu nadpotliwości w obszarach takich jak czoło, pachy, dłonie i stopy. Inne wskazania obejmują leczenie migreny i bruksizmu, a także modelowanie łydek.

Skontaktuj się z nami

Jak działa Botox

Mechanizm działania Botoxu polega na tymczasowym zablokowaniu skurczu mięśnia. Stopniowo dochodzi do ponownego przewodzenia impulsów w miarę tworzenia się nowych połączeń nerwowo-mięśniowych. Ważne jest, że Botox działa tylko w obszarze wstrzyknięcia, co minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się działania toksyny na inne obszary ciała.

Historia i stosowanie

Toksyna botulinowa została odkryta ponad 120 lat temu. Od lat 70. XX wieku jest stosowana w celach leczniczych w różnych dziedzinach medycyny. Botox podaje się w postaci iniekcji, podskórnie lub domięśniowo, w odpowiednich dawkach, a wykonywać to może jedynie lekarz.

Przebieg zabiegu

Zabieg Botoxem polega na podaniu toksyny botulinowej za pomocą cienkiej igły bezpośrednio w obszar zmarszczek mimicznych. Przed zabiegiem lekarz precyzyjnie ustala miejsca wstrzyknięcia. Zabieg trwa zazwyczaj 15-30 minut i nie wymaga znieczulenia. Miejsca wstrzyknięcia stają się praktycznie niewidoczne po około pół godzinie. Podkreślamy, że Botox jest lekiem, który może być podany wyłącznie przez lekarza - w Trycho-Derm zabiegi wykonuje dr Aneta Szulska - Schoepp

Efekt i czas trwania

Efekt Botoxu rozwija się stopniowo. Po kilku dniach staje się widoczny, a pełny rezultat uzyskuje się zazwyczaj po 10-14 dniach. Zabieg umożliwia częściową lub całkowitą eliminację bruzd i zmarszczek w zależności od dawki podanej toksyny. Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy, jednak jest zależny od indywidualnej wrażliwości oraz głębokości zmarszczek.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po wstrzyknięciu Botoxu nie zaleca się ekspozycji na słońce lub korzystania z solarium, silnego ochładzania obszaru twarzy, schylania się, kładzenia, spożywania alkoholu przez 4 godziny od zabiegu oraz nakładania makijażu, aby uniknąć ryzyka infekcji. Nie powinno się również uciskać ani rozmasowywać miejsc iniekcji.

Kombinowanie zabiegów

Mikrodermabrazja, laseroterapia, kwas hialuronowy, mezoterapia oraz peelingi i zabiegi na przebarwienia nie wykluczają stosowania Botoxu. W rzeczywistości, często łączy się różne zabiegi, aby uzyskać najlepszy efekt. Warto jednak zachować odpowiednią przerwę między nimi, wynoszącą około 2 tygodni.

Przeciwwskazania i działania uboczne

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania Botoxu, takie jak ciąża, okres karmienia, wiek poniżej 12 lat, nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka - albuminy), choroby osłabiające mięśnie (miastenia), infekcje skóry, zwłaszcza ropne, oraz jednoczesne stosowanie niektórych antybiotyków lub leków rozkurczowych. U osób, które miały silne reakcje zapalne po iniekcji, nie powinno się powtarzać zabiegu. Stosowanie salicylanów w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca jest względnym przeciwwskazaniem. Około 1% pacjentów nie reaguje na działanie Botoxu, choć przyczyna tego zjawiska pozostaje przedmiotem badań. Działania uboczne w miejscu wstrzyknięcia preparatu są rzadkie, krótkotrwałe i przemijające, przy czym mogą obejmować zasinienie lub przejściowe osłabienie mięśnia sąsiedniego, zależne od indywidualnej wrażliwości na lek.

Warto pamiętać, że Botox jest lekiem i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty. Odpowiednia konsultacja i wybór odpowiednich procedur są kluczowe, aby osiągnąć bezpieczne i satysfakcjonujące efekty

Zabiegiem pokrewnym z jednoczesnym użyciem toksyny botulinowej i mezoterapii jest MEZOBOTOKS (zapoznaj się ze szczegółami zabiegu)

UWAGA!
Ceny zabiegu bywają zróżnicowane i zależne są od wielkości obszaru zabiegowego oraz ilości użytego do zabiegu preparatu.

Popularne zabiegi:

MezoterapiaElektrokoagulacja | Oczyszczanie twarzy | Usuwanie brodawek | Powiększanie ust | Kwas hialuronowy | Regulacja brwi | Depilacja laserowa | Zamykanie naczynek | Osocze bogatopłytkowe | Peeling chemiczny | Infuzja tlenowa | Oksybrazja | Mezoterapia mikroigłowa | Stylizacja brwi | Botox | Mezoterapia bezigłowa | Karboksyterapia | Oczyszczanie manualne skóry 

Koszt zabiegu
Kurze łapki - 1 obszar (zabieg obejmuje oboje oczu)
450.00zł
550.00zł
Czoło - 1 obszar
450.00zł
550.00zł
Lwia zmarszczka - 1 obszar
450.00zł
550.00zł
2 obszary
850.00zł
1100.00zł
3 obszary
1300.00zł
1500.00zł
Zmarszczki bocznych części nosa ''królicze''
400.00zł
Zmarszczki wokół ust, tzw.''palacza''
400.00zł
600.00zł
Uniesienie kącików ust
400.00zł
Zmarszczki pod oczami
400.00zł
Uniesienie łuku brwiowego, powiek
400.00zł
Uniesienie koniuszka nosa
500.00zł
Zmarszczki szyi (wygładzenie szyi ''Lifting Nefretete'')
900.00zł
Lifting żuchwy
900.00zł
Zmarszczki na brodzie
500.00zł
Bruksizm
1200.00zł
Uśmiech dziąsłowy (odsłaniający dziąsła)
500.00zł
Leczenie nadpotliwości pachy
1600.00zł
1800.00zł
Leczenie nadpotliwości- dłonie
1600.00zł
1800.00zł
Leczenie nadpotliwości stopy
1600.00zł
1800.00zł
Leczenie nadpotliwości czoło
900.00zł
1000.00zł
Leczenie migreny
1600.00zł
Mezobotoks
600.00zł
1200.00zł

* cena ustalana w zależności od wielkości zmian