Łuszczyca skóry głowy pod kontrolą u trychologa

łuszczyca skóry głowy leczenie Głogów

Artykuł napisany dla tych, co cierpią na łuszczycę, znają kogoś, kto się z nią boryka.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, która dotyka 100 milionów osób na całym świecie. Każdy może zachorować na łuszczycę, ponieważ choroba w tym samym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn bez względu na wiek, chociaż większość zapada na nią między 15 a 30 rokiem życia. W Polsce na łuszczycę choruje ok. 800 tys. osób.

Łuszczyca jest chorobą skóry, która charakteryzuje się szybszym podziałem komórek naskórka i nieustannym się jego złuszczaniem. Proces proliferacji naskórka jest czterokrotnie szybszy niż w skórze nie objetej łuszczycą. Przyspieszenie tego procesu skutkuje powstawaniem różowych lub czerwonobrunatnych wykwitów grudkowych na skórze pokrytych srebrzystą łuską.

ŁUSZCZYCA NIE JEST CHOROBĄ ZAKAŹNĄ, stąd nie ma najmniejszej obawy przed kontaktem z osobą chorą na łuszczycę. Niemały kłopot mają jednak ci, którzy cierpią na to schorzenie, ponieważ łuszczyca jest chorobą właściwie nieuleczalną, a jedynym ratunkiem dla nich są różnego rodzaju terapie pomagające zachować im skórę we właściwej kondycji. Choroba ta jest utrapieniem wielu ludzi i niejednokrotnie powodem wstydu, a nawet popadania w depresję. Pamiętajmy, aby w kontakcie z osobą cierpiąca na nią nie zrażać się i traktować chorobę z uśmiechem, jako że chory na łuszczycę nie jest obarczony żadną infekcją, to po prostu nieprawidłowa przebudowa komórek skórnych, która może dotyczyć każdego, a której przyczyny nikt jeszcze w pełni nie poznał.

Na ogół zmiany chorobowe pojawiają się na łokciach, kolanach, w okolicach kości krzyżowej i pośladków , na paznokciach i niestety również na owłosionej skórze głowy.
Łuszczyca skóry głowy objawia się wykwitami grudkowymi łuszczycowymi, ogniskowymi lub zlewnymi pokrytymi grubymi i zbitymi pokładami łusek. Przy dużym nawarstwieniu łusek może dojść do powstania rozpadlin, które mogą ulec infekcji. Czasem zmiany łuszczycowe mogą przechodzić na skórę gładką czoła, karku i okolic małżowin usznych.

Dlaczego terapia łuszczycy u trychologa?

Łuszczyca skóry głowy może przebiegać z różnym nasileniem, najważniejsze, by nie dać się jej pokonać, nie pozwolić sobie na jej zaniedbanie i znaleźć dla siebie właściwą terapię utrzymująca skórę głowy w dobrej kondycji. Dobranie takiej terapii nie jest łatwe, ponieważ każdy borykający się z tą chorobą reaguje lepiej lub gorzej na różne formy terapeutyczne, stąd dobór ‘’tej jedynej’’ często trwa latami. Niestety niektóre z nich nie dość, że nie są dla wszystkich skuteczne, to niosą wiele skutków ubocznych. Więc jeśli nadal ‘’nie macie problemu z głowy’’, a wasza terapia nie jest skuteczna, szukajcie dalej!

Warto wiedzieć, że pielęgnacja skóry głowy objętej łuszczycą różni się od tej stosowanej w innych częściach ciała.
Dzięki zachowaniu zasad prawidłowego traktowania swojego organizmu i właściwej pielęgnacji skóry głowy można w dużym stopniu poprawić i zachować na długo jej zdrowy wygląd. Należy pamietać, aby zawsze próbować metod jak najmniej agresywnych, takich, które pozwolą nam na wydłużanie okresów remisji łuszczycy bez ryzyka skutków ubocznych. 

Łuszczyca jak wspomniałam nie jest wyleczalna, i mimo że można ją skutecznie kontrolować. Wiąże się z koniecznością stosowania różnych terapii. Warto w takim razie, by były one naturalne i bezpieczne nawet przy długotrwałym stosowaniu.

I takich terapii jako trycholodzy szukamy właśnie dla osób cierpiących na łuszczycę skóry głowy. Ważne jest dla nas, by uwolnić te osoby od wieloletnich powrotów do terapii sterydowych i znaleźć dla nich metody skuteczne, bezpieczne, naturalne i zdrowe dla ich skóry głowy.

Pytanie ", Czy jest możliwa terapia naturalna bez zastosowania leczenia sterydowego". Niestety nie u wszystkich :( Pewna grupa chorych musi być prowadzona mimo wszystko zgodnie z leczeniem farmakologicznym, procedury naturalne są wtedy włączoną terapią uzupełniającą w celu poprawy jakości skóry głowy i wspomagania leczenia farmakologicznego.

Dla osób chorujących na łuszczycę czas jesienno-zimowy to trudniejszy okres roku, bo jak wiadomo, słońce poprawia stan skóry łuszczycowej, oczywiście z pewnymi wyjątkami jak zawsze. Dla osób posiadających długość włosa ograniczającą dostęp promieniowania słonecznego, cały rok jest niestety nieprzychylny. Powodzenia, i pamiętajcie zawsze możecie na nas liczyć!

Wybrane metody zabiegowe w gabinecie Trycho-Derm

Produkty powiązane z artykułem