Skleroterapia Głogów

Co to jest skleroterapia 

To obecnie najmniej inwazyjna i najbezpieczniejsza metoda, stosowana do usuwania tzw. „pajączków” i poszerzonych, widocznych naczyń żylnych na nogach. Rozszerzone, drobne naczynia krwionośne, świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego. W przypadku gdy są to naczynia powierzchowne, można je bezpiecznie usuwać, bez cięcia, blizn i okresu rekonwalescencji. Zaletą zabiegu skleroterapii jest możliwość przeprowadzenia go ambulatoryjnie co oznacza, że nie wymaga pobytu w szpitalu, a pacjent może być uruchomiony bezpośrednio po zabiegu. Skleroterapia Głogów. Czytaj więcej flebolog Głogów

Wskazania do zabiegu

Skleroterapię stosuje się w leczeniu zmian żylakowych, którym nie towarzyszą uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylnych kończyn dolnych. Skleroterapia Głogów

Najczęstsze wskazania to:

 • małe, pojedyncze żylaki (1-3mm),
 • żylaki tzw. "resztkowe", pozostałe po operacji
 • żylaki u osób, które nie mogą lub nie chcą być operowane,
 • żylaki niewydolnych żył powierzchownych.

Lekarz wykonujący zabieg - dr Andrzej Schoepp

Dr Andrzej Schoepp to certyfikowany flebolog, specjalizujący się również w medycynie rodzinnej. Jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w 1994 r. Praktykę lekarską w zakresie skleroterapii odbywał m.in. w Monachium w Niemczech.

Usuwanie żylaków Głogów metoda skleroterapia dr Andrzej Schoepp
Specjalizuje się w nieoperacyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych oraz zamykaniu poszerzonych naczyń żylnych, teleangiektazji tzw. pajączków metodą obliteracji, a także w leczeniu przewlekłych ran, owrzodzeń podudzi oraz w wykonywaniu ultrasonografii dopplerowskiej naczyń obwodowych.

Jest ekspertem na terenie Dolnego Śląska w zakresie łączenia klinicznej skuteczności leczenia ran z innowacyjnymi metodami; począwszy od efektywnego oczyszczania i budowania tkanki, aż po zamknięcie i gojenie najtrudniejszych ran, wraz z zapobieganiem powstawania blizn.

Jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej PTMR, Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Aging PTMEiAA, należącego do Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej UIME, członkiem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Certyfikowany specjalista w dziedzinie zaawansowanych technik stosowanych w medycynie estetycznej z użyciem toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego. Ponadto zajmuje się nowoczesnymi technikami intralipolizy oraz odmładzania dłoni.

Obecnie, lekarz flebolog zazwyczaj jest specjalistą z zakresu innych dziedzin: np. chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii, dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, urologii, czy radiologii. Specjalista taki powinien posiadać wiedzę i doświadczenie z zakresu profilaktyki niewydolności żylnej i chorób z nią związanych. 

Przygotowanie do zabiegu 

Ważny jest stan zastawek żylnych, które regulują kierunek przepływu krwi. Stan żył i zastawek ocenia się na podstawie badania ultradźwiękowego tzw. USG Doppler Głogów. Na jego podstawie przeprowadza się kwalifikację do zabiegu.

Ważnym elementem przygotowania do zabiegu jest wcześniejsze konsultacja w celu doboru rajstop/pończoch kompresyjnych, które są niezbędne po wykonaniu zabiegu.

Przebieg zabiegu

Zabieg jest wykonywany za pomocą cienkiej igły i polega na wprowadzeniu do rozszerzonych naczyń preparatów, które „sklejają” żyły, co w rezultacie powoduje ich całkowite usunięcie. Preparatem stosowanym w skleroterapii jest polidokanol (Aetoxysclerol). Jest to skuteczny, bezpieczny lek, umożliwiający usunięcie zarówno małych pajączków jak również dużych żył na kończynach dolnych. W przypadku skleroterapii większych żylaków, powyżej 4 mm oprócz preparatu do żylaka podaje się powietrze, które rozpręża środek i powstaje tzw. pianka. Zabieg ten jest nazywany obliteracją piankową. Preparat wywołuje lekkie pieczenie.

Efekty na jakie możesz liczyć po zabiegu skleroterapii

Pojedynczy zabieg daje bardzo dobre efekty. W zależności od wielkości leczonego obszaru, zabieg można powtarzać co 2 tygodnie. Efekty pojawiają się natychmiast po wykonaniu zabiegu. Poddany ostrzykiwaniu żylak zostaje trwale zamknięty. Zamknięcie naczynia doprowadza do jego włóknienia od środka oraz finalnie do obkurczenia i zarośnięcia. Systematyczne zamykanie zmienionych chorobowo żył, jest najlepszą profilaktyką przeciw rozwojowi kolejnych stadiów niewydolności żylnej.

Odsetek nawrotów po zabiegu skleroterapii jest różny, głównie zależy od wielkości pnia żylnego. Najlepsze wyniki obserwuje się po obliteracji mniejszych żylaków i teleangiektazji (pajączków).

Postepowanie po zabiegu skleroterapii w Trycho-Derm w Głogowie

Po zabiegu żyła i kończyna powinny być poddane uciskowi za pomocą bandaży elastycznych lub gotowych wyrobów uciskowych, a ucisk kończyny powinien być utrzymywany minimum jeden tydzień. Zastosowanie ucisku bezpośrednio po podaniu leku jest bardzo ważne, ponieważ ułatwia trwałe zamknięcie światła żyły. Bezpośrednio po zabiegu należy chodzić minimum 20 minut. Można wrócić do codziennych zajęć. Przez kilka tygodni po zabiegu należy unikać ciepłych kąpieli, przebywania w saunie, opalania miejsc podanych zabiegowi oraz nosić zalecane pończochy uciskowe. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia. Skleroterapia Głogów

Przeciwwskazania

Poniżej zamieszczono przeciwwskazania względne i bezwzględne. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz flebolog.

 • alergia na środki obliterujące (objawy: wysypka skórna, rzadziej duszność),
 • przebyta zakrzepica żył głębokich,
 • infekcja miejscowa lub ogólna,
 • obrzęk kończyny,
 • unieruchomienie pacjenta,
 • owrzodzenia
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • cukrzyca 
 • obrzęk goleni
 • ciężka choroba układowa
 • miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych

Podobnie jak przed każdą inną procedura zabiegową, wszelkie dolegliwości należy zgłosić lekarzowi przed wykonaniem zabiegu.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Zabieg skleroterapii jest bezpieczny, jednak nie istnieją w medycynie procedury zabiegowe , które choćby teoretycznie nie wiązały się z ryzykiem powikłań- dotyczy to także skleroterapii. Zabiegi skleroterapii wykonywane są na świecie od bardzo wielu lat, na świecie wykonuje się corocznie setki tysięcy zabiegów skleroterapii.

Ciężkie zagrażające życiu powikłania praktycznie się nie zdarzają, jednak zostały odnotowane w literaturze fachowej.

Potencjalne, choć rzadkie powikłania to:

 • ból w okolicy poddanej skleroterapii- zwykle przejściowy
 • przebarwienia skóry- 7-30% pacjentów, zwykle przejściowy do pół roku, niezwykle rzadko dłużej.
 • rozszerzenie lokalnych naczyń włosowatych- ok. 2-10% pacjentów
 • lokalna martwica skóry- u mniej niż 1% pacjentów
 • zakrzepowe zapalenie żył głębokich lub powierzchownych kończyn dolnych- ok. 0,1% pacjentów. Praktycznie nie występuje przy skleroterapii "pajączków naczyniowych"
 • infekcje w miejscu podania preparatu do skleroterapii- u ok. 0,001% pacjentów
 • inne: krwiak w miejscu iniekcji, miejscowe reakcje pokrzywkowe

Powiązane artykuły:

Gdzie można zrobić zabieg usuwania żylaków w Głogowie

Jak przygotować się do wizyty u flebologa

Koszt zabiegu
Zabieg skleroterapia
400.00zł
2200.00zł

* cena ustalana w zależności od wielkości zmian