Najczęstsze choroby żył leczone przez lekarza flebologa to pajączki naczyniowe i poszerzone żyły siatkowate, żylaki kończyn dolnych, żylaki okolic intymnych, niewydolność żylna miednicy, żylne zespoły uciskowe, zakrzepowe zapalenia żył i zakrzepice żylne w układzie głębokim oraz żylne zespoły pozakrzepowe.
Flebologia jest nauką o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób żył. Choroby układu żylnego dotyczą około 50% populacji oraz jej szerokiego spektrum począwszy od wieku wczesnodziecięcego po starość. Porównywalnie choroby żył są częstszym schorzeniem niż nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, które zaliczane są do chorób cywilizacyjnych.
Flebologia obejmuje wiedzę na temat anatomii, fizjologii i patologii układu żylnego. Flebologia jest nauka rozwojową, a postęp diagnostyczny w zakresie szczególnie ultrasonografii dopplerowskiej pozwolił na znaczny postęp rozwoju małoinwazyjnych metod leczenia.
Procedury flebologiczne w większości przypadków z powodzeniem wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Przeciętny czas zabiegu waha się od 15 minut do 2.5 godziny. Współczesna Flebologia to nowoczesne spojrzeniem na choroby żył, która warunkuje wzrost skuteczności zabiegów z równoczesną redukcją powikłań około- i pozabiegowych.
Flebolog to lekarz, który posiada umiejętności internisty, diagnosty i chirurga. W praktyce lekarskiej flebolog stosuje różne metody leczenia, w tym małoinwazyjne techniki chemiczne, takie jak skleroterapia.