''Wampirzy lifting''- naturalny sekret młodości

W ostatnich latach wiele słyszy się o ‘’Wampirzym liftingu’’- odmładzającym zabiegu uwielbianym przez polskich i światowych celebrytów. Skąd taki zachwyt tym zabiegiem i dlaczego komercyjnie został okrzyknięty ‘’Wampirzym liftingiem’’.

wampirzy lifting osocze bogatopłytkowe

Założenie zabiegu nie ma oczywiście żadnego związku z opowieściami o wampirach i ich wiecznej młodości, ma natomiast związek z krwią, a dokładnie z osoczem bogatopłytkowym pozyskiwanym z naszej własnej krwi.  

Czym jest osocze bogatopłytkowe i skąd jego odmładzające właściwości?

Autologiczne osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet-Rich Plasma) jest pozyskiwane z krwi osoby poddawanej zabiegowi. Osocze to zawiera zwiększoną ilość płytek krwi uwalniających liczne czynniki wzrostu i cytokiny, które przez stymulację komórek pomagają naszemu organizmowi zregenerować tkanki. Osocze bogatopłytkowe zostało wykorzystane po raz pierwszy w 1987r. po wykonanej operacji na otwartym sercu. Stosowanie PRP zostało udokumentowane w wielu dziedzinach. Obecnie jego zakres zastosowania jest szeroki, wykorzystuje się je w ortopedii, medycynie sportowej, stomatologii, otolaryngologii, neurochirurgii, okulistyce, urologii, chirurgii sczękowo-twarzowej, medycynie estetycznej i w procesach gojenia sie ran. W medycynie estetycznej PRP zostało już docenione na znacząca skalę. Zabieg ten znalazł wielkie uznanie w terapiach odmładzających i regeneracyjnych. Dzięki wykorzystaniu swoich zdolności do zwiększenia produkcji kolagenu, odnowy skóry i tkanki łącznej jest nie tylko doskonale sprawdzającym się zabiegiem hamującym procesy starzenia ale także naprawia już powstałe z wiekiem zmiany, regeneruje blizny czy uszkodzenia posłoneczne. Jest świetnym zabiegiem dla skóry, która uległa zwiotczeniu i stała sie z wiekiem cieńsza. Ponieważ osocze bogatopłytkowe jest  autologiczne czyli pozyskiwane z krwi osoby poddanej zabiegowi , a wszystkie elementy wykorzystane do przygotowania osocza są sterylne i apirogenne zabieg jest bezpieczny w zakresie prawidłowej kwalifikacji do zabiegu, a przy tym jest produktem własnym, fizjologicznym, naturalnym.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykonany w celach estetycznych?

Zabieg z wykorzystaniem PRP polega na pobraniu krwi od osoby poddanej zabiegowi i następnym jej odwirowaniu w celu uzyskania osocza bogatopłytkowego. Osocze bezpośrednio po przygotowaniu podawane jest metodą iniekcyjną (za pomocą igły i strzykawki) w odpowiednie struktury skórne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu za pomocą kremów znieczulających przy wykorzystaniu bardzo cieniutkich igieł, stąd wkłucia są zwykle słabo lub w ogóle niewyczuwalne. Cały proceder w zależności od wielkości ostrzykiwanego obszaru trwa 1-2,5 h. Zabieg może być wykonany na wielu obszarach, m.in. na okolicy oczu, całej twarzy lub wybranych jej partiach, na szyi, dekolcie, dłoniach lub innych częściach ciała dla zregenerowania struktur skórnych.

Efekty?

Zaletą zabiegu ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym jest zauważalny wstępny efekt poprawy wyglądu skóry już po pierwszym zabiegu. Aby jednak uzyskać naprawdę widoczny efekt zabiegowy, szczególnie jeśli zabiegowi poddawana jest skóra dojrzała warto wykonać 2-3 zabiegi w odstępach jeden do kilku miesięcy. Pamiętajmy, że poprawa stanu naszej skóry nie wynika z działań powierzchownych, a głębokiej regeneracji struktur skórnych  co stanowi inwestycję w poprawę wyglądu, która nigdy nie traci na wartości bo zawsze będzie tylko lepiej. Warto mieć na uwadze, że efekty zabiegowe są indywidualne w zależności od zdolności regeneracyjnych skóry więc aby się przekonać jaka skuteczność będzie u danej osoby trzeba po prostu wykonać zabieg.

PRP a granica wieku?

Zabieg ten pobudza komórki odpowiedzialne za regenerację naszej skóry, stąd im skóra jest starsza tym trudniej jest osiągnąć efekty, gdyż warstwa skóry w której znajdują się fibroblasty jest cieńsza a tym samym jest mniejsza zdolność pobudzenia regeneracji i produkcji kolagenu. Najbardziej radykalni w tej kwestii są chyba Japończycy, którzy po 65 roku życia zabiegów estetycznych z osoczem nie wykonują. Górna granica wiekowa nie jest jednak jednoznacznie wyznaczona bo jest to sprawa dość indywidualna ale faktem jest, że o ile zawsze efekt zabiegowy jest widoczny to powyżej 65 roku życia może być słabszy.

Podsumowanie...  

Biorąc pod uwagę skuteczność zabiegu estetycznego z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP, jego naturalność oraz niskie ryzyko efektów nieporządanych i skutków ubocznych nic dziwnego, że tak wiele słyszy się o ‘’Wampirzym liftingu’’ i jego uwielbieniu przez celebrytów całego świata. Zabiegi estetyczne z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego za jedną z lepszych i skuteczniejszych form zabiegowych współczesnej medycyny estetycznej.

czytaj więcej ...

Mity dotyczące osocza bogatopłytkowego?

Wykorzystując doskonałe działanie zabiegów PRP rynek kosmetyczny wykorzystuje niewiedzę ludzi na jego temat stąd pojawiają się na rynku kremy czy maseczki z osoczem bogatopłytkowym lub zabiegi działające powierzchownie, które dzięki wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego obiecują doskonałe efekty. Udowodnione działanie estetyczne osocza bogatopłytkowego zakłada jednak, że musi być ono podane na poziomie fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę. Powierzchowne podanie na skórę nie ma prawa zadziałać i przynieść pożądanych efektów.

Wiek dla oczekiwanych efektów zabiegowych rownież nie jest bez znaczenia. Zabieg ten pobudza komórki odpowiedzialne za regenerację naszej skóry, stąd im skóra jest starsza tym trudniej jest osiągnąć efekty, gdyż warstwa skóry w której znajdują sie fibroblasty jest cieńsza, fibroblastów jest mniej, a tym samym jest mniejsza zdolność pobudzenia regeneracji. Najbardziej radykalni w tej kwestii są chyba Japończycy, którzy po 65 roku życia po prostu zabiegów estetycznych z osoczem nie wykonują.

Należy również obalić mit ostrzykiwania skóry krwią. Pomimo szeroko rozpowszechnionej grafiki w internecie i nie tylko, ukazującej strzykawkę wypełnioną krwią i zakończoną igłą jakoby przygotowaną do użycia, stanowi to jedynie chwyt marketingowy w celu ułatwienia identyfikacji zabiegu. Wynika to z niewiedzy większosci osób jak wygląda de facto osocze pozyskane z krwi. Dla jasności ma ono kolor żółtawy daleko odbiegający od czerwonego kojarzonego z widokiem krwi.

Czym zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym PRP różni się od innych popularnych zabiegów tego typu?

Trzy najpopularniejsze metody ostrzykiwań oparte są na kwasie hialuronowym usieciowanym i nieusieciowanym, koktajlach witaminowych i toksynie botulinowej. Każda z tych metod potrafi zdziałać cuda ale każda ma za zadanie osiagnięcie innych efektów.

Kwas hialuronowy usieciowany stosuje sie do wypełnień tkanek, które trudno jest zregenerować na tyle by wróciły do pierwotnego stanu, a także gdy oczekujemy szybkiego efektu. Metoda ta nie korzysta z naszych naturalnych zdolności regeneracji skóry.

Zaleta: Spektakularne efekty w krótkim czasie.

Wada: kwas hialuronowy utrzymuje sie w tkance około roku, zanika i skóra wraca niemalże do stanu wyjściowego.

Toksyna botulinowa pozwala rozluźnić mięśnie powodujące zmarszczki mimiczne przez co łagodzi zarys zmarszczek i bruzd oraz jest w stanie pozytywnie zmienić kształt i mimikę naszej twarzy.

Zaleta: niezastąpiona w walce z mimiką twarzy i jej konsekwencjami. Wada: efekt utrzymuje się do pół roku.

Mezoterapia polega na wstrzyknieciu różnego rodzaju koktajli witaminowych, kwasu hialuronowego nieusieciowanego czy biopeptydów w skórę dzięki czemu możemy ją dogłębnie odżywić i nawilżyć.

Zaleta: odżywia skórę suchą, ziemistą i bez życia, poprawia napięcie skóry.

Wada: osiągniecie efektów wymaga wykonania kilku zabiegów, a wprowadzane substancje nie są składnikami naturalnymi autologicznymi.

Osocze bogatopłytkowe PRP.

Zaleta: Zabieg jest naturalny, gdyż osocze jest autologiczne (pozyskiwane z krwi osoby poddanej zabiegowi). Bardzo niskie ryzyko efektów nieporządanych w porównaniu do innych metod. Wykorzystuje naturalne procesy naprawcze naszej skóry i pozwala na dogłębną przebudowę pogrubiając ją, zwiększając jej sprężystość i regenerując.

Wada: Zabieg ma ograniczenia wiekowe, tj. powyżej 70 roku życia nie można się spodziewać zadowalających efektów. Różnice w różnych systemach PRP wykorzystywanych w celach estetycznych. W zależności od rodzaju przygotowania osocza bogatopłytkowego możemy natknąć sie na różne formy PRP, tj. przygotowane z zestawów gotowych typu Regeneris czy Meso Beauty, lub zestawów niekomercyjnych przygotowanych zgodnie z wymaganymi wskaźnikami dla uzyskania odpowiedniego osocza wykorzystywanego w określonych celach. Zestawy komercyjne obliguja osobę wykonujacą zabieg do zastosowania wszystkich zasad przygotowania osocza narzucone przez producenta, które nie zawsze pozwalają na osiagnięcie osocza faktycznie tak bogatopłytkowego. Zestawy niekomercyjne pozwalają na taką konfigurację przygotowania osocza, która według medycznego piśmiennictwa dotyczącego tego tematu jest najlepsza i pozwala osiągnąć najbardziej bogate osocze. Oczywiście zależnych w przygotowaniu osocza bogatopłytkowego jest wiele i każda z nich ma znaczenie dla efektów zabiegowych. Nie sposób zapoznać czytelników tego tekstu z wszystkimi czynnikami wpływającymi na jakość osocza, zwłaszcza, że te które wydają się być często pozytywnymi nie koniecznie muszą takie być w połączeniu z innymi zależnymi lub docelowym wykorzystaniem osocza. Mówiąc krótko, trzeba mieć szersze pojęcie na temat osocza bogatopłytkowego i jego preparatyki żeby móc ocenić jakość danego osocza.

Kolejność wyświetlania
50