Czym zajmuje się trycholog?

Trychologia

jest stosunkowo nowym i rozwijającym się działem nauk medycznych, zajmującym się analizowaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Dzięki wieloletnim badaniom różnych zmian chorobowych i zaburzeń w funkcjonowaniu skóry głowy i włosów zostały wprowadzone pierwsze standardy, kryteria i algorytmy diagnostyczne w tym zakresie, a w 2006 roku owa dziedzina nauki otrzymała nazwę Trychologii.

Trychologia bada i analizuje różne dysfunkcje skóry głowy i włosów na podstawie bardzo wielu wyznaczników tj. zmian skórnych, charakterystyki wydzielniczej skóry, zmian mieszków włosowych, zmian strukturalnych włosów, stanu zdrowia, trybu życia i wielu innych.

 Najczęściej spotykanymi problemami skóry głowy i włosów są:

  • różnego rodzaju łysienia m.in. łysienie plackowate, androgenowe mężczyzn i kobiet, bliznowaciejące, telogenowe.
  • łuszczyca skóry głowy
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy, tłusta skóra głowy, podrażniona i swędząca skóra głowy 
  • łupież zarówno suchy jak i tłusty
  • nadwrażliwość skóry głowy

Istnieje wiele zmian chorobowych skóry głowy i włosów, które mają swoje źródło w innych problemach zdrowotnych. Wymagają one często terapii łączonych i współpracy z lekarzami różnych specjalizacji w celu głębszej analizy i w razie konieczności leczenia farmakologicznego. Zadaniem specjalisty trychologii jest znalezienie przyczyn problemu zaistniałego w obrębie skóry głowy i włosów oraz wdrożenie odpowiednich terapii. Terapii opierających się na użyciu profesjonalnych trychologicznych urządzeń, preparatów, metod zabiegowych lub leczenia farmakologicznego. Celem jest oczywiście doprowadzenia skóry głowy i włosów do prawidłowego stanu. Kuracje trychologiczne tworzymy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Zadzwoń do nas lub umów się na konsultację trychologiczną przez Booksy. Prowadzimy również konsultacje przez online przez Skype.

Trychologia jest dla Ciebie czymś nowym? Zapraszamy do odsłuchania audycji radiowej z której dowiesz się czym zajmuje się specjalista trychologii i jak wygląda wizyta u trychologa. Link do audycji radiowej.